مقدمه

آشپزخانه را می توان قلب تپنده ی یک خانه دانست از آنجای که بانوی خانه در این محیط به کار و فعالیت می پردازد و افراد منزل نیز وعده های غذایی خود را در این محیط صرف می کنند، بایستی در طراحی آن دقت ویژه ای داشت. انتخاب کاشی و سرامیک مناسب برای آشپزخانه می تواند موجب سرزندگی و شادابی این فضا شود. هرچه آشپزخانه محیطی گرم و صمیمانه تر، بهداشتی تر و سالم تر باشد، از فعالیت در آن نیز احساس لذت بیشتری خواهید داشت. علاوه بر زیبایی و منحصر به فرد بودن دکوراسیون آشپزخانه، بهداشت و سلامت آن نیز در گرو انتخاب کاشی و سرامیک مناسب برای کف و دیوار این مکان می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا از نکاتی کاربردی پیرامون انتخاب کاشی و سرامیک آشپزخانه با خبر شوید.

1. انتخاب کاشی و سرامیک آشپزخانه با جنس مطلوب

همانطور که میدانید در محیط آشپزخانه هم در کف و هم در ناحیه دیوارها از کاشی و سرامیک استفاده می شود اما جنس این دو لزوما قرار نیست مانند هم باشد.

در انتخاب سرامیک کف آشپزخانه باید دقت داشته باشید که سرامیک مورد نظر بیش از حد لغزنده نباشد. آشپزخانه به طور کلی مکانی مستعد برای رخ دادن حوادث غیر مترقبه می باشد بنابراین باید تا جای امکان جلوی رخ دادن این حوادث را بگیرید.س انتخاب سرامیک لغزنده برای کف آشپزخانه می تواند موجب بروز خطر و سر خوردن افراد شود. انتخاب سرامیک مات برای کف آشپزخانه توصیه نمی شود اما در میزان لغزنده بودن آن دقت کافی به عمل آورید.

اما در مورد کاشی و سرامیکی که در دیوارهای آشپزخانه کار گذاشته می شود می توان میزان بازتابندگی و صیقلی بودن را تا حد امکان بالا برد. چرا که این موضوع موجب می شود تا نور تابیده شده به سطح دیوارها تا حد امکان بازتاب کند و فضای آشپزخانه به فضایی درخشان و تابناک با نور عالی تبدیل شود. در واقع این موضوع باعث می شود آشپزخانه ای دلباز تر داشته باشید. بنابراین انتخاب کاشی و سرامیک لعاب دار و صیقلی برای دیوارها توصیه می شود.

2. انتخاب کاشی و سرامیک طرح دار در برخی قسمت های خاص

اینکه بخواهید سر تا سر آشپزخانه را کاشی های طرح دار کار بگذارید بسی اشتباه است. این کار فقط باعث به هم ریختگی و شلوغ شدن بیش از حد فضای آشپزخانه شما خواهد شد. بنابراین تنها در قسمت هایی خاص از آشپزخانه از کاشی های طرح دار استفاده کنید. به عنوان مثال در حاشیه یا مابین کابینت ها و یا در بخش فوقانی اجاق گاز می توانید از کاشی های طرح دار استفاده کنید تا جلوه ای روح بخش به آشپزخانه خود بدهید و آن را از حالت یکنواختی و کسل کنندگی درآورید.

برای خرید کاشی آشپزخانه و مشاهده لیست قیمت انواع کاشی آشپزخانه کلیک کنید.

3. انتخاب کاشی و سرامیک آشپزخانه  با دقت به تم کلی آشپزخانه

همانطور که می دانید کاشی و سرامیک های آشپزخانه در انواع مختلفی از طرح ها و رنگ های گوناگون موجود می باشند. این شما هستید که باید آگاهی کافی از استایل و دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه ی خود داشته باشید تا بتوانید کاشی و سرامیک مطابق با آن انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر آشپزخانه شما دارای تم مدرن می باشد بهتر است از کاشی و سرامیک هایی استفاده کنید که دارای رنگ های خنثی هستند. منازل مدرن اغلب دارای طراحی های مینیمالیستی می باشند و از شلوغ کاری در آن ها خبری نیست. با این حال اگر آشپزخانه ی شما به سبک آشپزخانه های سنتی ایرانی طراحی شده است و دارای فضایی سنتی تر می باشد می توانید از کاشی هایی متناسب با این فضا استفاده کنید. تا هر چه بیشتر حال و هوای آشپزخانه تان را به تم اصلی خود نزدیک نمایید. انتخاب کاشی و سرامیک های غیر مرتبط با فضا می تواند آشپزخانه شما را به مکانی شلوغ و وصله پینه دار تبدیل کند.

4. استفاده از کاشی و سرامیک قابل شستشو در آشپزخانه

از آنجایی که فضای آشپزخانه بایستی همیشه فضایی تمیز و بهداشتی باشد، بهتر است در طراحی آن از کاشی و سرامیک هایی استفاده شود که به راحتی قابل شستشو می باشند. برخی از سرامیک ها و کاشی ها دارای بافت خاصی می باشند که اصطلاحا به آن ها تکستچر گفته می شود. توصیه می شود که برای محیط آشپزخانه از این نوع کاشی و سرامیک ها استفاده نکنید چرا که فضای آشپزخانه بایستی دائما مورد تمیزکاری قرار بگیرد و تمیز کردن این نوع کاشی و سرامیک ها به واقع کار سختی می باشد. بنابراین ترجیحا از سرامیک هایی استفاده کنید که دارای سطحی صیقلی و صاف می باشند تا به راحتی با یک دستمال مرطوب بتوان آن ها را تمیز کرد. قابل شستشو بودن کاشی و سرامیک های آشپزخانه از جمله اصول بهداشتی این مکان می باشد بنابراین این مورد را جدی بگیرید و در انتخاب کاشی و خرید سرامیک آشپزخانه تنها بر زیبایی یک نوع کاشی یا سرامیک تکیه نکنید.

5. دقت به طراحی کابینت ها در انتخاب کاشی و سرامیک آشپزخانه

از آنجایی که کاشی و سرامیک های آشپزخانه در حوار هم قرار می گیرند بسیار مهم است که به طرح و نقش کابینت ها دقت داشته باشید. این هارمونی می تواند موجب زیباتر شدن آشپزخانه ی شما شود. به عنوان مثال اگر کابینت های شما دارای رنگ خاصی می باشد سعی کنید رنگ کاشی و سرامیک ها را به گونه ای انتخاب کنید که مکمل رنگ کابینت ها باشد. هم رنگ بودن کابینت و کاشی نمی تواند چهره ی زیبا و جذابی برای آشپزخانه شما به ارمغان آورد. بنابراین در انتخاب رنگ و طرح کاشی و سرامیک آشپزخانه، رنگ کابینت ها را به طور ویژه مد نظر قرار دهید.

نتیجه گیری

در انتخاب کاشی و سرامیک آشپزخانه نکات مهم زیادی را باید در نظر بگیرید که تعدادی از قابل توجه ترین های آن در بالا ذکر شد. اما در واقع نکته ی مهمی که در دل همه ی نکات پنهان شده است، بودجه ی در دسترس شما می باشد.س پیش از هر چیز بایستی تعیین کنید که قرار است تا چه حد هزینه پرداخت کنید. بنابراین می توانید با توجه به بودجه تان انتخابی ایده آل و بهینه را صورت دهید.