مقدمه

یکی از مهم ترین بخش های تمیزکاری در هر منزلی مربوط به تمیز کردن سرویس های بهداشتی می شود. این بخش را می توان سخت ترین و مهمترین بخش در خانه داری دانست. برای تمیز کردن سرویس بهداشتی لزوما نیازی به استفاده از مواد شیمیایی و خطرناک نیست بلکه می توان با استفاده از روش های بی خطر نیز این کار را انجام داد. دقت داشته باشید که کاشی و سرامیک های محیطی همچون سرویس بهداشتی کاملا برای رشد قارچ و کپک مستعد می باشند بنابراین تصور نکنید که تمیزکاری سرویس بهداشتی تنها به تخلیه سطل زباله و ریختن ماده ی ضدعفونی کننده درون روشویی یا کاسه توالت محدود می شود. یکی از اصلی ترین بخش های تمیز کاری سرویس بهداشتی نظافت کاشی و سرامیک های کف و دیوارها می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه که باید در مورد تمیز کردن سرویس بهداشتی بدانید را دریابید.

تمیز کردن فضای بین سرامیک ها

درست است که سرامیک ها و کاشی ها رطوبت را به خود جذب نمی کنند اما بندکشی ها و فضای بین سرامیک ها که با دوغاب پر شده است فضایی مستعد برای جذب رطوبت و رشد قارچ می باشد. بنابراین باید عمده تمرکز خود را روی این بخش بگذارید. برای تمیز کردن این بخش می توانید از یک فرچه کوچک و یا یک مسواک مخصوص استفاده کنید. به این صورت که مسواک یا فرچه را به کمی ماده سفید کننده و ضدعفونی کننده آغشته نموده و فضای بین سرامیک ها را با این فرچه مخصوص تمیز کنید.

تمیز کردن کاشی و سرامیک های سرویس بهداشتی

کاشی ها و سرامیک هایی که در سرویس بهداشتی کار گذاشته شده اند چیزی فراتر از تزئینات هستند. آن ها در واقع بدنه ی اصلی سرویس بهداشتی می باشند که به طور دائم و دوره ای بایستی مورد تمیزکاری قرار گیرند.

گاها مشاهده می کنیم که آب های سخت که دارای رسوبات هستند روی سرامیک ها و کاشی های سرویس بهداشتی ایجاد لکه می کنند. برای از بین بردن این لکه ها نیازی به استفاده از مواد شوینده قوی ندارید. این مواد می توانند سلامت شما را به خطر بیاندازند. شما می توانید با روش های خانگی این لکه ها را نابود کنید. استفاده از محلول جوش شیرین و لیمو می تواند موجب از بین رفتن لکه های جرم از روی کاشی ها شود.

شما با این کار در واقع سطوح را از چربی نیز پاک خواهید کرد. سطوح چرب می توانند جاذب انگل ها باشند. بنابراین با استفاده از مواد طبیعی که دارای خاصیت اسیدی هستند می توانید چربی ها را از روی سطوح نابود سازید.

شما می توانید مخلوطی از آب گرم و سرکه و لیمو را تهیه کنید و یا اینکه یک شوینده را با درصد مشخصی از آب ترکیب کنید و آن را روی دیوارها اسپری کنید. بعد از اسپری کردن محلول شوینده اجازه دهید تا مدت زمانی در حد پانزده تا بیست دقیقه بگذرد و بعد دیوارها را با دستمالی نم دار تمیز کنید و بعد کاملا آبکشی کنید.

مواد شوینده جدید را قبل از استفاده روی بخش کوچکی از سطح امتحان کنید

قبل از اینکه تمام سطح سرامیک ها و کاشی های سرویس بهداشتی را به ماده ی شوینده آغشته کنید بهتر است روی بخش کوچکی از سطح آن را امتحان کنید. ممکن است کاشی و سرامیک های کار گذاشته شده در سرویس بهداشتی شما به گونه ای باشند که با ماده ی شوینده مربوطه واکنش دهند و دچار خوردگی شوند بنابراین هرگز این ریسک را در مورد مواد شوینده جدید نکنید. چنانچه ماده شوینده را روی بخش کوچکی از سرامیک امتحان کردید و نتیجه ی خوبی گرفتید می توانید تمام سطوح سرامیک و کاشی را با این ماده تمیز کنید.

فقط سراغ تمیزکاری قسمت های به ظاهر آلوده نروید

فراموش نکنید که تمام آنچه که درون سرویس بهداشتی قرار دارد می تواند آلوده باشد و میکروب و باکتری را روی سطح خود داشته باشد. حتی کاشی های سرویس بهداشتی ممکن است دارای ظاهر تمیزی باشند اما به واقع بسیار آلوده باشند. بنابراین فقط سراغ کاشی ها یا کاسه توالت و روشویی نروید. شما بایستی دستگیره در، جا دستمال کاغذی، جا حوله ای، شیر آب، آینه و فلاش تانک را نیز تمیز و ضدعفونی کنید.

تمیزکاری سقف سرویس بهداشتی را فراموش نکنید

سقف سرویس بهداشتی محلی برای تجمع انواع میکروب و آلودگی می باشد. شاید تصور کنید که تمیز کردن سقف سرویس بهداشتی آنقدر ها هم مهم نیست اما سخت در اشتباهید. بخارات موجود در فضای سرویس بهداشتی بیش از هر جای دیگر روانه ی سقف می شوند. بنابراین می توان آلوده ترین سطح را سقف سرویس بهداشتی دانست. برای تمیز کردن سقف از یک محلول شوینده ی مناسب استفاده کنید و یک اسفنج سالم آغشته به محلول شوینده را روی سقف بکشید.

آینه ی دستشویی را باید با مواد شوینده مناسب تمیز کنید

تصور نکنید که می توان از یک ماده شوینده واحد برای تمیزکاری کل سرویس بهداشتی استفاده کرد. همان محلولی که برای سرامیک ها استفاده می کنید شاید روی شیرآلات و آینه جواب ندهد. قطعا همینطور است. هر سطحی را بایستی به اقتضای نوع آن با محلولی مناسب شستشو دهید. آینه ی سرویس بهداشتی از جمله مواردی است که باید در حین تمیزکاری مورد توجه قرار گیرد. شما می توانید از محلول شوینده مخصوص آینه یا جوش شیرین رقیق شده با مقداری آب برای تمیز کردن آینه استفاده کنید.

قسمت های زنگ زده را به حال خود رها نکنید

اگر دیدید قسمتی از شیرآلات دچار زنگ زدگی شده است به هیچ عنوان آن را به حال خود رها نکنید و قسمت های زنگ زده را با محلول مناسب تمیز کنید تا به طور کامل پاک شود. اگر در مراحل اولیه جلوی زنگ زدگی ها را نگیرید ممکن است میزان پوسیدگی و زنگ زدگی بیشتر شود. محلول هایی در بازار وجود دارد که زنگ زدگی ها را از بین می برند. شما می توانید از آن ها برای تمیز کردن قسمت های زنگ زده استفاده کنید.

نتیجه گیری

تمیزکاری سرویس بهداشتی به ظاهر کار زمان بری نمی آید چرا که احتمالا پیش خود تصور می کنید که تمیزکاری یک فضای چند متری کوچک مگر چقدر می تواند وقت شما را بگیرد. اما در واقع تمیز کردن سرویس بهداشتی امری زمان بر است چرا که بایستی به دقت انجام شود. بخش مهمی از سلامت شما و اعضای خانواده تان به بهداشت این مکان بستگی دارد بنابراین در مورد تمیز کردن سرویس بهداشتی دقیق و منظم عمل کنید.