طرز تهیه ی آجر گری چیست؟ در این مقاله سعی داریم درباره ی تهیه ی آجر گری صحبت کنیم. از ملزومات بالا بردن ساختمان ها استفاده از مصالح درست و مرغوب می باشد،

 بنابراین مصالح فروش با ویژگی های خوب و کیفیت و مرغوبیتی که دارد می تواند بهترین ها را برای ما به ارمغان بیاورد. 

آجرگری از قدیمی ترین انواع تولید آجر می باشد که به آن آجر های گری، یا آجر زبره یا آجر فشاری می گویند. که در هنگام خشت زنی با فشار دادن دست در گوشه های قالب به این آجر؛ آجر فشاری می گویند.

 از وجود آجر گری در نقش دیوار باربر ساختمان ها، طاق های ضربی، دیوار های حمال، جدا کننده، استفاده می شود. البته به علت وزن بالا خیلی نمی توان از این آجر در دیوار های چینی استغفاده کرد، این آجر با تغییر کاربری از دیوارچینی به فندانسیون داده است. از مزایای این آجر ارزان قیمت بودن و استفاده ی راحت آن می باشد.

آجر به روش دستی چگونه پخت می شود؟

فرایند تولید آجر از پختن خاک رس است. که در ابتدا باید خاک رس با کیفیت بالایی تهیه شود، خاک رسی باید از آن برای تهیه ی آجر استفاده شود باید ناخالصی هایش گرفته شود، مثل: زغال، گیاه و... در صورت وجود چنین مسائلی در داخل آجر باعث می شود که از مقاومت آجر کم شود.

 پس در ابتدای کار برای پخت آجر وجود خاک رس مرغوب بسیار اهیمت دارد. بعد از این مرحل باید خاک را به عمل آورد، خاک باید به گونه ایی باشد که به دور از مواد دیگری در درون خود باشد،

 مثل شن یا ماسه. برای این کار ابتدا خاک را هوا می دهند، سپس اگر لازم باشد آن را خرد می کنند و برای تولید آجر خوب با کیفیت حتی آن را می شویند و بعد از الک های مخصوص آن را عبور می دهند. همین امر باعث می شود دانه های درشت را ازآن عبور دهند و مواد اضافی درون خاک را جداسازی کنند.

 همین امر به مرغوبیت آجر ربط پیدا می کند. برای ساخت گل هم باید حتما 20 درصد از وزن خامک را آب در بر بگیرد، تمامی این مراحل اگر به خوبی  انجام گیرد بهترین آجر ها را خواهیم داشت، خاکی پاک، آبی بسیار پاک در مخلوط با خاک رس میتواند به مرغوبیت آجر اضاف کند؛

 بعد از این مرحله خاک و آب به گل تبدیل می شوند که بالا تایمی را در نظر بگیریم تا کم کم ذرات آب در خاک نفوذ کند و برای قالب گیری آماده شود.

 در مرحله ی بعدی بایستی قالب گیری یا خشت زنی انجام شود. این خشت ها در گام بعدی باید خشک شوند، که بعد از خشک شدن به آن خشت خام می گویند. که در نهایت برای پخت آجر باید خشت خام را در کوره قرار دهند. که بعد از پخته شدن تبدیل به آجر می شود.



خشت زنی و آماده کردن گل

همانطور که می دانید مصالح فروش بر آن است تا روش های خشت زنی و آماده کردن گل را به شما شرح دهد. قطعا این توضیحات می تواند برای شما جالب باشد با ما همراه باشید. 

اولین و مهم ترین نکته سرند کردن خاک به منظور یک دست کردن و از بین بردن مواد خارجی است. این کار باعث می شود شما برای تهیه ی گل بتوانید گلی بسیار مناسب به دست بیاورید.

 برای اینکه بتوان گل درست کرد باید حدود 30 الی 35 در صد آب داخل خاک قرار بگیرد. که بعد از آن باید گل را ورز داد تا به صورت خمیری در بیاید.

 و بعد از اینکه گل را داخل قالب ریختند با فشار دست خشت زنی انجام بگیرد. همچنین لازم به ذکر است که در قالب گیری میزان آب افزوده شده را تا دو برابر افزایش می دهند تا آجر سبک و پوک شود. برای قالب زنی با دست از انواع قالب ها با عنوان: کلاف قالبی تکی مربع خشتی، کلاف قالب(کشیده) بدون ته، قالب جفتی(خشتی)ایرانی و...

آجز پزی

نهایی ترین مرحله برای پخت آجر، آجر پزی است، در اینجا شما خشت دارید، هنوز تبدیل به آجر نشده است، در این مرحله باید خشت در کوره قرار بگیرد تا به شکلی کاملا پخته شود بعد از این مرحله شما آجر خواهید داشت.

خشت زنی در کارخانه

یکی دیگر از روش ها برای ساخت آجر به جز روش دستی، روشی از طریق کارخانه جات است که با استفاده از دستگاه تمامی مراحلی که در بالا گفتیم؛ آجر مورد نظر ساخته می شود.

خمیری شکل یا روش گل نرم:

20 الی 30 درصد از وزن خاک را به آب اختصاص می دهند. خمیر گل را داخل دستگاه می کنند و سپس هوازدایی می شود، که بعد از ها زدایی برش داده می شود. بعد از اینکه خشت را تهیه کردند، خشت را به خشک کن انتقال می دهد.

تهیه ی آجر

بعد از خشک شدن خشت ها آن ها در کوره چیده می شوند، که در نحوه ی چینش آجر ها باید در حالتی قرار گیرند که شعله های کوره به خوبی بروی آن ها قرار گیرد، در آجر پزی همانطور که از اسمش پیداست، مهم ترین کار گرما دادن به آجر است. لازم به ذکر است تا بدانید که درجه برای پخت آجر از 800 تا 1200 است.

عرضه از طریق مصالح فروش

مرغوب ترین آجر ها را می توانید از مصالح فروش تهیه کنید، عرضه ی انواع آجر با قیمت های مناسب و با کیفیت بسیار خوب.

 مصالح فروش قطعا برای مشتریان خود بهترین ها را می خواهد، بنابراین با اطمینان به مصالح فروش می توانید بهترین ها را برای ساخت یک خانه ی ایمن برای خود بسازید. 

مصالح فروش در کنار شما خواهد بود برای اینکه هیچ فردی از شما سواستفاده نکند، و با گرفتن هزینه ی گزاف و جنسی نا مرغوب به شما ضرر وارد نکند.

نتیجه گیری

مصالح فروش روش های ساخت آجر را برای شما بیان کرده است، به طوری که با ساخت آجر به خوبی آشنا شده اید و میدانید برای ساخت یک منزل چقدر کارگر ها از جان مایه می گذارند؛ مصالح فروش قدر دان این زحمات است.