مشتریان گرامی به دلیل نوسانات قیمت حتما قبل از نهایی کردن سفارش خود با کارشناسان فروش تماس بگیرید                                    جهت مشاهده پست های آموزشی صنعت ساختمان حتما پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید                                    در صورتی که کالای مورد نظر شما در محصولات نباشد با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید تا برای شما تامین گردد.

راهنمای انتخاب و خرید انواع آجر و سفال و بلوک در البرز

کمی صبر کنید...

راهنمای انتخاب و خرید انواع آجر و سفال و بلوک در البرز

معرفی انواع انواع آجر و سفال و بلوک

برای خرید انواع آجر و سفال و بلوک در ابتدا به معرفی انواع می پردازیم.

انواع آجرهای سفالی 

این آجرها از نظر ساخت‌وساز، شکل، رنگ و مشخصات فنی در نهایت آماده می‌شوند و بسته به شکل آن‌ها در بخش‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.آجرهای کلی نیز بلوک‌های سفالی نامیده می‌شوند. بلوک‌های سفالی به دو دسته تقسیم می‌شوند: دیوار و سقف.

بلوک‌های سازنده دیوار در ضخامت ۸، ۱۰، ۱۲، ۲۰، ۲۰ و ۲۵ تولید می شوند.البته، برخی کارخانه‌ها ابعاد خودشان را دارند و تمام ابعاد ذکر شده را تولید نمی‌کنند. بلوک‌های دیواره کلی معمولاً ۲۰ سانتی‌متر و عریض هستند.آجر های سفالی در دو مدل، درجه دو و درجه اول تولید می‌شود.

آجر سفالی  درجه اول دارای کیفیت بهتری نسبت به  آجر سفالی درجه دوم است.آجر سفالی درجه اول سبک‌تر است، که تاثیر زیادی بر روشن کردن ساختمان دارد و همچنین ترک‌خوردگی و شکستگی کمتری دارد. ابعاد آن به اندازه واقعی نزدیک‌تر هستند.

در هنگان خرید آجر سفالی در البرز به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • شکل آجر مناسب و یکنواخت باشد 
  • رنگ آجر سفالی یکنواخت باشد 
  • بافت سفال همگن است.
  • آجر سفالی به راحتی خراش نخورد و برش داده نشود. به عبارت دیگر مقاومت بالایی داشته باشد.

انواع مختلف آجر های سفالی در البرز عبارتند از: 

آجر سفالی با تیغه ۱۵ سانتیمتر درجه یک

وزن تقریبی ۱۵ سانتی متر تیغه ۳ کیلوگرم است. آجر سفالی ۱۵ نسبت به دیگر آجر های سفالی با ضخامت پایین به دلیل ضخامت بیشتر آن عایق مناسب تری است.

آجر سفالی با تیغه ۱۰ سانتیمتر درجه یک 

همانطور که ذکر شد، آجرهای سفالی درجه اول کیفیت خوب دارند، ابعاد آن‌ها به ابعاد واقعی نزدیک‌تر هستند و وزن آن‌ها سبک‌تر است.وزن تقریبی یک آجر سفالی درجه اول برابر با ۲ کیلوگرم است.

آجرسفال تیغه ۱۵ سانتی درجه دو

آجر  سفالیدرجه دوم معمولاً کیفیت پایین تری نسبت به آجر سفالی درجه اول دارد. لایه‌های آن ضخیم‌تر، معمولاً شکاف‌ها و خراش‌های بیشتری دارند و وزن بیشتری دارند.توصیه می‌شود که از آجر سفالی درجه اول در مکان‌هایی که سبک ساختمان در نظر گرفته می‌شود استفاده کنید.آجر  سفالی در درجه دوم به اندازه واقعی کم‌تر نزدیک  است و اختلاف حدود ۱ تا ۲ سانتیمتر بین واقعی و اسمی وجود دارد.آجر  سفالی در درجه دوم از نظر هزینه مقرون‌به‌صرفه است.

آجرسفال تیغه ۱۰ سانتی درجه دوم

آجر سفال درجه دوم معمولاً با کیفیت پایین نسبت به سفال درجه اول کم‌تر است.لایه‌های آن ضخیم‌تر، معمولاً شکاف‌ها و خراش‌های بیشتری دارند و وزن بیشتری دارند.توصیه می‌شود که از سفال درجه اول در مکان‌هایی که سبک ساختمان در نظر گرفته می‌شود استفاده کنید.آجر در درجه دوم به اندازه واقعی کم‌تر است و اختلاف حدود ۱ تا ۲ سانتیمتر بین واقعی و اسمی وجود دارد.

آجرسفال تیغه ۱۵ سانتی پشم و شیشه درجه یک

آجرهای کف پشم تنها در عرض ۱۵ سانتی متر تولید می‌شوند و کلاس ۱ و برای دیوار چینی به کار برده می شوند. 

وزن تقریبی آجرهای سفالی ۱۵ سانتی متر، ۳ کیلوگرم است. آجر سفال فوم دار نسبت به آجر سفال های معمولی، عایق ترند.

آجرسفال تیغه ۱۵ سانتی پشم و شیشه درجه یک

این نوع آجر سفالی هم به دلیل خاصیت عایق بندی که دارد برای دیوار چینی به کار برده می شود. به خاطر پشم شیشه استفاده‌شده در آن، این نوع آجر به قیمت بالاتری نسبت به آجرهای عادی سفالگری دارد.

آجر یکی از مواد ساختمانی است که هم در دکوراسیون داخلی و هم در داخل ساختمان به کار می‌رود. این مواد پرکاربرد در ساخت‌وساز از زمان‌های قدیم مهم بوده‌اند و به عنوان مواد اصلی در نظر گرفته شده‌اند. تاریخچه استفاده از آجرها به ده هزار سال پیش باز می‌گردد, اگر به آثار تاریخی نگاه کنید, متوجه خواهید شد. آجر از پ خمیر چوب ساخته می‌شود و در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف به کار می‌رود. 

نحوه ساخت آجر

برای ساخت آجر, آن‌ها ابتدا خاک رس با کیفیت بالا را فرآوری می‌کنند و گل می‌سازند. سپس خاک رس به قالب ابعاد یکنواخت و خشک ریخته می‌شود. این مرحله پخت آجر نامیده می‌شود. پس از خشک کردن, آجرها به کوره آجرپزی می‌روند و مرحله نهایی که پخت آجرها است انجام می‌شود. آجرها بسته به تنور که در آن پخته می‌شوند ویژگی‌های متفاوتی دارند. 

در اولین نوع کوره‌ها, آجرها چنان روی هم انباشته شده‌اند که یک برج آجری تشکیل می‌دهند و فرآیند پخت آن‌ها توسط آتشی که در کوره کار است انجام می‌شود. در نوع دوم کوره‌ها, آجر در کوره قرار داده می‌شود و آتش درون کوره به پخت آن‌ها منجر می‌شود. نوع سوم کوره‌ها و مکانیزه است. در این کوره‌ها, یک تونل حریق واقع در وسط و آجرهای پخته از یک طرف و بعد از پخت در این تونل, از کوره از طرف دیگر برداشته شده‌است.

آجر دارای ابعاد متفاوتی هستند و به راحتی در کنار هم قفل می شوند، بنابراین آجرها در تقاطع دو دیوار و برای ساخت طاق‌ها، گنبدها و قوس‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از خواص آجر، توانایی برای پر کردن دیوارها، سقف‌ها و ویرانگری است، بنابراین این مواد به عنوان پرکاربردترین مواد در صنعت ساخت‌وساز استفاده می‌شوند.

 اکثر مواد ساختمانی باید برای استفاده در خارج از ساختمان مورد استفاده قرار گیرند، اما در داخل ساختمان می‌تواند از آجر استفاده کرد. در دنیای مدرن، که دکوراسیون داخلی بسیار مهم شده‌است، معماران به دنبال طراحی الگوهای جدید و طراحی با استفاده از آجر هستند. این الگوها یک نمای سنتی را به شکل‌های مدرن و نامنظم تبدیل می‌کنند. با استفاده از آجرهای رنگی می‌توانید طرح‌های بی شماری را اجرا کنید و یک زیبایی منحصر به فرد به فضا بدهید.

 در خانه‌های امروزی ایجاد کرد، آجر نقش یک عنصر تزیینی را بازی می‌کند. آجرهای رنگی و متنوعی می‌تواند نقطه کانونی ای در اتاق ایجاد کند و توجه میهمانان را جلب کند. تنوع رنگ این مواد آنقدر زیاد است که رنگ مورد نظر را می‌توان مطابق با تزئینات داخلی انتخاب کرد. آجر حس طبیعت را به درون خانه می‌آورد و احساس گرم و مطبوعی را القا می‌کند. آجر نه تنها برای زیباسازی اتاق نشیمن و آشپزخانه به کار می‌رود، بلکه می‌تواند در حمام‌ها و توالت‌ها  نیز به کار رود. 

ویژگی های انواع انواع آجر و سفال و بلوک

آجر لعابی :

 آجر لعابی یکی از هنرهای اصلی در صنعت معماری ایران است. لعاب یک روکش محافظ برای سطح آجر است که مقاومت آجر را در برابر عواملی مانند هوازدگی, فرسایش, عوامل شیمیایی و نفوذ آب افزایش می‌دهد. آجر لعابی دارای یک سطح صاف است که علاوه بر استحکام بالا, زیبایی منحصر به فرد در ساختمان ایجاد می‌کند. تولید آجرهای لعابی مانند آجرهای معمولی است, تنها تفاوت این است که لعاب پس از خشک شدن آجرها کار می‌کند. این آجرها با توجه به ظاهر زیبا و صیقلی خود در طراحی داخلی و زیبایی ظاهری به کار می‌روند.

 این آجرها با ابعاد مختلف به بازار عرضه می‌شوند و رنگ‌های مختلفی مثل زرد, قهوه‌ای, لاجوردی, کرم, فیروزه‌ای . یکی از عواملی که در نوع مصالح به کار رفته در هر منطقه اثرگذار است نوع اب و هوا است. اما لعاب دادن مقاومت مواد در برابر این عامل را افزایش داده و نفوذ ناپذیر سطحی را ایجاد می‌کند. انتخاب مواد خام به این دلیل بسیار مهم است که اگر انتخاب اشتباه انجام شود و ضریب انبساط و انقباض لعاب با آجر مطابقت نداشته باشد, آجر به سرعت ترک خواهد شد. قیمت آجر فرش در مقایسه با آجرهای پخته, بیشتر است. 

آجر نسوز:

آجرهای نسوز از نظر ساختاری با آجرهای دیگر تفاوت دارند. مواد خام برای ساخت آجر مواد نسوز شامل مواد معدنی و پوسته‌های معدنی می‌باشد. ساختار مولکولی این نوع آجر, منظم و مقاوم است و در دماهای بالا از هم پاشیده نمی‌شود. آجر های نسوز خواص فیزیکی و شیمیایی خود را در دماهای بالا حفظ می‌کند و تحمل گرما بالا دارد. در حال حاضر, این آجرها با انواع مختلف آجرهای سیلیکا, آجرهای آلومینیوم, آجرهای پخته و آجرهای نسوز به بازار عرضه می‌شوند.

 سیلیکا که نامشان نشان می‌دهد از سیلیکون ساخته شده‌است. این آجرها برای آستر داخلی فولاد, کک و کوره‌ها به کار می‌روند. آجرهای آلومینیومی از آلومینیوم یا اکسید آلومینیوم ساخته شده‌اند و تحمل حرارتی بالایی دارند, بنابراین برای ساختن فولاد, فلز و شیشه استفاده می‌شود. آجر کورومیوم نیز شامل دی‌اکسید سیلیسیم و اکسید منیزیم است و برای پوشش داخلی کوره‌های فولاد, کوره‌های ذوب شیشه و … استفاده می‌شود. 

آجرهای نسوز تنوع رنگی بالایی دارند, اما رایج‌ترین رنگ آن‌ها قرمز و قهوه‌ای است. این آجرها مقاومت بسیار بالایی در برابر فرسایش, گرما و سرما دارند و به خاطر فقدان رنگ و محدودیت‌های اندازه, به نمای ساختمان زیبایی منحصر به فرد می‌دهند. آجرهای نسوز نوعی عایق حرارتی هستند تا از دست دادن انرژی و توانایی آن‌ها برای جذب ملات بالا جلوگیری شود, به همین دلیل آن ها در داخل ساختمان کاربرد دارند. قیمت آجر نسوز نسبتاً بالا است, اما زیبایی و تنوع آن بی‌همتا هستند.

آجر ماسه آهکی:

مواد اصلی در ساخت آجرهای ماسه آهک، کلسیم سیلیکات است. این نوع آجر در فشار و بخار تولید می‌شود و نباید در مکان‌هایی بکار رود که مواد اسیدی یا قلیایی در معرض آن قرار دارند. اصولاً از آجر ماسه آهکی در کرسی چینی و پی سازی استفاده می شود زیرا پس از آنکه خشک شد، انقباض پیدا نموده و نسبت به سایر آجرها آب بیشتری جذب می کند.

آجر ماشینی:

آجرهای ماشینی ۸ تا ۱۰ سوراخ دارند و فاصله بین سوراخ‌ها در هر بعد آجری کم‌تر از ۳۰ % طول همان بعد نیست. این سوراخ‌ها در آجرها جای می‌گیرند، آجرهای ماشینی از قدرت مکندگی بالایی برخوردار نیستند و به راحتی به ملات نمی چسبند، از این رو نمی توان از آنها برای ساخت طاق های ضربی استفاده نمود. این نوع آجرها ترد و شکننده بوده و قابلیت تیشه داری ندارند.

آجر فشاری:

آجر های فشاری اغلب با دست ساخته می شوند و عموا در مراحل سفت کاری و زیرکاری در ساختمان ها کاربرد دارند. آجر فشاری پس از قالب گیری وارد کوره محلی شده و در اغلب امور ساخت و ساز همانند طاق ضربی، تیغه چینی، گره چینی و …  به کاربرده می شود. به همین دلیل به آن ها آجر فشاری می گویند.  چرا که بعد از خشت زنی با دست، کارگران با فشار دست خود گوشه های قالب را با گل مخصوص پر می کنند.

بهترین نوع انواع آجر و سفال و بلوک در البرز 

تیم فروش محصول ما تمام تلاش خود را برای ارائه بهترین نوع محصولات سفال (درصد پایین شوره ، درصد شکستگی پایین و کیفیت عالی) با قیمت‌های منطقی به مشتریان ما ایجاد می‌کند. که یک تامین‌کننده بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه خواهد بود که ما به سرتاسر کشور ارسال داری.. ما همه انواع آجر ها را در همه شهرها از نزدیک‌ترین شهرها تا دور ترین ها بهترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت خرید و فروش خواهیم کرد.

مصالح اساسی برای ساخت و ساز در البرز 

بتن: مخلوطی از سیمان و آب با درصد مشخص

سیمان :

باعث افزایش استحکام و چسبندگی بتون ها به هم می‌شود. بهترین مارک سیمان در حال حاضر برند پرتلند است. سیمان یکی از مصالح محبوب برای ساخت و ساز است. سیمان یکی از مصالحی است که به راحتی در دسترس قرار دارد، قیمت کمی دارد، نیروی کار به آن آشنا است، سطحی صاف و یکنواخت ایجاد می کند و به سرعت ساخته می‌شود به همین دلیل است که اغلب معماران و سازندگان ترجیح می  دهند تا از سیمان در ساخت منازل استفاده کنند. سیمان یکی از مصالح مهم و مناسب برای دیوار های بیرونی ساختمان ها است،می توان به راحتی با استفاده از سیمان برای طراحی های مینیمال استفاده کرد.

 در هنگام استفاده از سیمان باید توجه داشته باشید که از ارتفاع کافی از سطح زمین را در نظر بگیرید و سپس شروع به سیمان کاری کنید، چرا که رطوبت زمین باعث فرسایش و خرابی سیمان می‌شود. علاوه بر این به دلیل مقاومت بیشتر سیمان نسبت به گچ در برابر آب می توان در داخل ساختمان ها نیز از سیمان به عنوان جایگزین گچ استفاده کرد. درست است که سیمان از همه نظر مناسب و خوب است اما باید توجه داشته باشید که سیمان هر چند سال یک‌بار باید ترمیم شود چرا که پس از مدتی دچار کثیفی و فرسودگی می‌شود. 

سنگ:

پله ها و نمایی بیرونی اغلب ساختمان ها ها علاوه بر چوب از سنگ نیز ساخته می‌شود تمامی این موارد به این دلیل است که آهن و فلزات پس از مدتی زتگ می زنند و بعد از مدتی باید عوض شوند. سنگ زیبایی و مقاومت بالایی دارد و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. نکته مهم در ارتباط با استفاده از سنگ در نمای ساختمان این است که همه ی سنگ ها برای استفاده در نمای ساختمان مناسب نیستند.

 به عنوان مثال سنگ های مرمریت از تنوع و زیبایی بالایی برخوردار هستند اما اصلاً  برای استفاده در فضای بیرونی مناسب نیستند چرا که در رطوبت و تابش نور مستقیم خورشید به سرعت تغییر رنگ می دهند و تیره می شوند بنابراین هزینه ی نگهداری از این نوع سنگ ها بالا است.

 سنگ های تراورتن یکی از سنگ های  مناسب برای ساخت ساختمان ها است  اما تنوع رنگی کیم دارند و برای استفاده نیاز به پرداخت بیشتری نسبت به سنگ های مرمریت دارند.  سنگ های گرانیت نیز با توجه به مقاومت بالایی که دارند ازجمله مصالح مناسب برای ساخت و ساز دز بزد هستند. سنگ‌های گرانیت به دلیل مقاومت بالا و قیمت مناسب نسبت به سایر سنگ ها، برای پوشش فضاهای خارجی مثل کف فضای باز انتخاب مناسبی هستند. 

آجر سفالی یا بلوک های سفالی :

این مدل از آجر ها وزن کمتر و قدرت چسبندگی و استحکام بالاتری دارند و برای ساخت ساختمان  در البرز گزینه مناسبی هستند.اغلب افراد به دلیل قیمت مناسب تر از آجر در ساخت ساختمان استفاده می کنند، اما آجر به دلیل اینکه رطوبت را به خود جذب می کند جزو مصالح مناسب برای ساخت ساختمان در البرز نیست. علاوه بر این به دلیل نوع خاص اقلیمی  در البرز آجر در این منطقه دچار شوره زنی شدید می‌شود. ا 

گچ ساده و گچ ضد آب:

گچ یکی از مصالحی است که برای ساخت اغلب ساختمان ها به کار می رود و در دسترس  استاما در برابر آب و رطوبت مقاوم نیست و دچار فرسودگی می‌شود. برای اینکه بتوان از گچ در البرز هم استفاده کرد ، گچ را با موادی ترکیب می کنند، این مواد باعث می شوند تا مقاومت گچ در برابر رطوبت بالا برود. 

مصالح مناسب برای تیغه چینی 

مصالحی که برای تیغه چینی استفاده می شوند به عواملی بستگی دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد: 

وزن : هر چه قدر وزن مصالح به کار رفته بیشتر باشد، سازه سنگین تر می‌شود، به همین دلیل بهتر است که زمان انتخاب مصالح به وزن آن ها و میزان مقاومت سازه توجه کنیم. وزن مصالح نسبت به حجمی که دارند به ترتیب عبارت‌اند از بلوک سفالی، بلوک لیکا،  بلوک سیمانی و آجر. 

هزینه ی تمام شده: بلوک های سیمانی قیمت بسیار کمتری دارند و در شمال کشور به راحتی در دسترس هستند.بلوک های سیمانی به دلیل قیمت کمی که دارند برای ساخت ویلا مناسب هستند علاوه بر اینکه مقاومت بیشتری دارند.

نکاتی که هنگام خرید انواع آجر و سفال و بلوک در البرز باید بدانید؟

  • نوع و جنس آجر 
  • میزان مقاومت آن در برابر حرارت، فشار و آسیب. 
  • دوام و ماندگاری آجر 
  • کاربرد آن باید متناسب با نیاز شما باشد 
  • نوع آجر انتخابی باید کارایی لازم برای استفاده به عنوان ماده ی اصلی ساخت و ساز در البرز را داشته باشد. 

ویژگی های آجر با کیفیت

آجر با کیفیت بالا, آجری است که به خوبی پخته شده‌است و گل در آن به علت حرارت, خمیری شده باشد و دانه‌های شن در آن به صورت رس درامده باشند . رنگ این نوع آجر روشن است و با زدن دو آجر با یکدیگر, صدا ایجاد می‌شود که نشانه کیفیت آن است. آجرهای با کیفیت خوب پر و چگال‌تر از آجرهای با کیفیت پایین هستند. با این حال, آجر با کیفیت بالا سنگین‌تر است و میزان خسارت و از دست رفتن آجر با کیفیت خوب بسیار کم‌تر از آجرهای دیگر است.

وزن یک آجر با کیفیت خوب در حدود ۱۸۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب است, اما وزن هر آجری بسته به موادی که مورد استفاده قرار می‌گیرد, می‌تواند متفاوت باشد.

* خاصیت مکش آجر باید حدود ۱۵ درصد باشد. اگر این وزن کم‌تر باشد، ملات به آجر می‌چسبد و اگر بالا باشد، باعث می‌شود که آجر تمام آب ملات را جذب کند و به آن اجازه ندهد به ملات بچسبد، و به ملات آسیب خواهد رساند.

نشانه دیگر یک آجر خوب این است که رنگ آن یکنواخت است، که آن را مقاوم به آتش می‌سازد سختی آجر باید به گونه‌ای باشد که با ناخن همخوانی ندارد و سطح آن باید بدون سوراخ باشد آجری مرغوب است که بتواند بارهای سنگین ساختمان را تحمل کند و خراب نشود.

بهترین مرکز فروش انواع آجر و سفال و بلوک در البرز 

مراکزی که خودشان اقدام به تولید آجر و سفال و انوع بلوک ها در اندازه های مختلف میکنند مراکز مناسبی برای خرید هستند چرا که شما می توانید بر روی مراحل مختلف کار نظارت کامل داشته باشید. و از نزدیک نحوه درست شدن آجر را ببینید و کیفیت آن را بسنجید به طور کلی خرید از تولید کننده اوقعی بسیار به صرفه تر از خرید از دلال است. 

قیمت خرید انواع آجر و سفال و بلوک در البرز

قیمت خرید انواع آجر و سفال و بلوک در البرز به موارد متخلفی وابسته است و نمی توان یک قیمت واحد برای خرید آجر و سفال در البرز اعلام کرد. نوع و جنس آجر و سفال ، مقاومت آن ها و جنس آن ها از جمله مواری هستند که در قمیت تمام شده آجر و سفال دخیل هستند. بهتر است ابتدا نوع اجر و سفالی که نیاز دارید را انتخاب کنید و سپس برای خرید اقدام کنید. 

نتیجه گیری 

سفال و آجر در کنار بلوک ها یکی از مواد اساسی برای ساخت و ساز هستند و از دیرباز تا کنون به عنوان ماده ی اصلی در ساخت و ساز شناخته می شوند. در این مقاله آجر و سفال و انواع آن را بررسی کردیم. شما می توانید با مطالعه این مقاله به آسانی آجر های مختلف را شناسایی و آجر مورد نظرتان را با توجه به مساحت و نوع کاربردی که انتظار دارید خریداری کنید. آجر ها از مواد مختلفی ساخته می شوند و باید از هر آجر در مکانی خاص و مناسب استفاده کرد. دسته‌بندی