انواع آجر ها کدامند و کاربرد هرکدام چیست؟ ابتدا باید بدانیم آجر چیست؟ آجر حاصل فرایند پختن خاک رس است. برای اینکه  آجر پخت شود خیلی مهم است که خاک رس با کیفیت خوبی برای پختن آجر وجود داشته باشد.

 بعد از اینکه از آجر مورد نظر اطمینان حاصل کردید باید مرحله ی قالب گیری یا به قول معروف خشت زنی را پشت سر بگذارید و بعد از خشک شدن خشت ها باید به کوره آن ها را منتقل کنید. 

بعد از انتقال به کوره تبدیل به آجر می شوند. آجر ها انواع بسیار زیادی دارند که هر کدام برای هر قسمت ساخت ساختمان به کار میروند. آجر ها به دو دسته تقسیم می شوند1_ آجر های فشاری 2_ آجر های ماشینی 

1_ آجر های فشاری:

آجر های فشاری آجر هایی هستند که برای کلیه ی کار های ساختمانی مثل گری چینی استفاده می شود همچنین میتوان از آن در طاق های ضربی هم استفاده کرد. این جور آجر ها سطح شان صاف نیست.این آجر به علت این که با فشار دست ساخته می شود به آجر فشاری معروف است.

آجر فشاری به دو دسته تقسیم می شود1_ آجر سبز2_ آجر جوش 3_ آجر خام

انواع آجر

2_ آجر ماشینی:

این نوع آجر ها رنگ هایی قرمز یا سفید دارند که در نماسازی از آن ها استفاده می شود. جنس این نوع آجر ها از سفال است و سوراخ هایی را در آن میتوان ملاحضه کرد که با ملات پر می شود و دارای مقاومت می شوند.

 آجر ها انواع مختلفی می باشند که هرکدام ویژگی های مخصوص خود را دارند. در ادامه با همراه باشید تا درباره ی آن ها بیشتر بدانیم.

3-آجر لعابی

بر روی آجر لعاب میگذارند تا در برابر هرچیزی بتواند مقاومت نشان دهد در ضمن از نظر ظاهری هم بسیار زیبا تر و جذاب تر است. 

میتوانید از آن به عنوان تزئین در دکوراسیون استفاده کنید همچنین با یک ماده ی ظریف و نازک هم روبه رو نمی شوید بلکه از نظر مقاومتی هم بسیار کاربردی میتواند باشد برای شما.

 اینوع آجر در هر شرایط آب و هوایی اماده ی کارکردن است و میتوانید در هر کجایی که بخواهید از آن استفاده کنید.

4_آجر نسوز

یکی از نوع جدید آجر، آجر نسوز است که بسیار در نمای بیرونی ساختمان ها قابل استفاده می باشد و این آجر نوعی عایق حرارتی است که علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، مقاومت بالایی هم دارد.

 میتوان از این نوع آجر برای شومینه استفاده کرد. لازم به ذکر است که آجر های نسوز تنوع رنگی بالایی دارند، و بسیار مقرون به صرفه هستند و از نظر طراحی دارای طرح و الگو هستند و بسیار مقاوم اند. با محیط زیست میتوانند سازگار شوند.

 در مقابل آب جذب بالایی دارند. آجر های نسوز طرفدار بسیار دارند و افراد زیادی به خرید آن روی می آورند زیرا کاربرد خوبی در ساختمان سازی و... دارد.

5_ آجر ماسه آهکی

آجر ماسه آهکی از سیلسات کلسیوم ساخته می شود که در پی ساختمان ها از آن میتوان استفاده کرد .

 مقاومت بالایی دارد و در دیوار های حمال و حائل می شود از آن استفاده کرد زیرا ظرفیت باربری بالایی دارد. از نظر ظاهری هم این نوع آجر ها بسیار زیبا هستند.

6_ آجر سفالی

آجر های سفالی، بسیار ظریف هستند و وزن کمی دارند. استفاده از آن بسیار کار ها را جلو می برد و این نوع آجر ها در کوره های سفال پزی ساخته می شوند. از این آجر به خاطر پایداری و استقامت بالا بسیار استفاده می شود

7_آجر جوش

تولید و ساخت این آجر در دمای بالایی صورت میگیرد.استفاده از این نوع آجر معمولا در دیوار تونل ها استفاده می شود.

8_ نانو آجر

از این آجر در نمای بیرونی ساختمان ها استفاده می شود که بتواند در مقابل باد و باران و عوامل این چنینی مقاومت خوبی داشته باشند. این پوشش نانو بر روی آجر می تواند از آسیب زدگ جلوگیری نماید.

9_ آجر قزاقی

این آجر توسط روس ها ساخته شده است که بعد ها در جنگ جهانی دوم وارد یران شده است رنگ این نوع آجر ها سفید است و در نما سازی بسیار خوب میتوان از آن ها استفاده کرد

10_ آجر شکری:

این نوع آجر ها در آب انبار ها به کار می رود که مقاومت بالایی دارند همچنین میتوانند در مقابل رطوبت ایستاذگی به خرج بدهند.

11_آجر نما 

این نوع آجر؛ آجر هایی هستند که کاربردشان در صنعت دکوراسیون است که بسیار مورد استقبال علاقه مند قرار می گیرند. این نوع آجر ها به صورت دستی یا ماشینی تولید می شوند.

12_آجر معمولی

همانطور که از اسمشان پیداست این نوع آجر ها در کار های معمولی ساختمان به کار میروند.

13_آجر مهندسی

این نوع آجر ها دارای مقاومت بالایی هستند و ظاهر به نسبت خوبی دارند و همچنین ساختمان هایی که بار بسیار زیادی را تحمل میکنند استفاده می شود.

انواع آجر ها از نظر شکل

انواع آجر ها از نظر شکل به صورت آجر توپر، آجر سوراخ دار، آجر توخالی، آجر متخلخل، آجر با شکل مخصوص می باشد. آجر ها انواع مختلفی دارند که هر کدام به یه دردی میخورد.

 برای داشتن خانه ایی مقاوم باید بدانید از کدام آجر در کدام قسمت خانه استفاده کنید. بسیاری از آجر ها جنبه ی تزئینی دارند نمیتوان از آن ها برای ساخت خانه استفاده کرد.

 اما بسیاری از آجر ها جنبه ی ساخت و ساز دارند و در بطن خانه از آن ها استفاده می شود.

مصالح فروش

خرید شما از مصالح فروش مبتواند مقرون به صرفه باشد، زیرا شما به یکی از برند های معتبر مراجعه کرده اید که به شما بهترین کیفیت ها را عرضه می کنند و با هزینه ایی مناسب به شما آن ها را می فروشند. با کمک مصالح فروش میتوانید به بهترین ها دست یابید.

نتیجه گیری

از آجر به عنوان ساخت و ساز استفاده می شود میتوانید برای ساخت و ساز یا تغییر دکوراسیون از آجر ها استفاده کنید. میتوانید با کمک مصالح فروش به مرغوب ترین اجناس دست پیدا کنید و به بهترین شکل ممکن محصول مورد نظر را تهیه کنید.