آجر چیست و چه کاربردی دارد؟ با کمک مصالح فروش میخواهیم به بررسی آجر که یکی از مصالح خوب برای ساختمان سازی به شمار می رود بپردازیم.

 از آجر به علت مقاومت بالایی که دارد در بیشتر مکان ها استفاده میکنند. همچنین از اهمیت آجر می شود به آن اشاره داشت که آجر برای صنعت ساختمان ساز و پل سازی و... استفاده می شود. 

آجر قدمت چندین هزار ساله دارد که نیاکانمان از این نوع مصالح برای ساخت و ساز استفاده می کردند. آجر از پختن  خشت خام و دگرگونی آن بر اثر گرما به دست می آید.

 باید گفت که خاک آجر مخلوطی از ماسه، آهک، خاک رس، فسفات و کانی های آهک و... است. از آجر استفاده های گوناگونی می شود و با توجه به اقلیم ایران از آجر می توان در بسیاری از مناطق استفاده کرد، اجر مانند نوعی سنگ عمل میکند که بسیار مفاوم است. 

آجر ها با ظاهری توپر، توخالی و متخلخل ساخته می شوند و هرکدام دارای ویژگی های مخصوصی هستند. باید بدانید که از جمله ویژگی های یک آجر با کیفیت این است که مقاومت خوبی داشته باشند و متریالی که برای ساخت آن ها استفاده می شود کاملا ارگانیک باشد. 

که همین امر باعث خوب پخته شدن و زود آماده شدن می باشد. درصد  جذب آب در این آجر های با کیفیت بسیار پایین است و این نکته ی بسیار خوبی می تواند باشد. همچنین آجر ها از نظر ظاهری دارای بافتی منظم هستند.

انواع آجر ها

آجر ها انواع مختلفی می باشند که هرکدام ویژگی های مخصوص خود را دارند. در ادامه با همراه باشید تا درباره ی آن ها بیشتر بدانیم.

1-آجر لعابی

بر روی آجر لعاب میگذارند تا در برابر هرچیزی بتواند مقاومت نشان دهد در ضمن از نظر ظاهری هم بسیار زیبا تر و جذاب تر است. میتوانید از آن به عنوان تزئین در دکوراسیون استفاده کنید همچنین با یک ماده ی ظریف و نازک هم روبه رو نمی شوید بلکه از نظر مقاومتی هم بسیار کاربردی میتواند باشد برای شما.

 اینوع آجر در هر شرایط آب و هوایی اماده ی کارکردن است و میتوانید در هر کجایی که بخواهید از آن استفاده کنید.

2_آجر نسوز

یکی از نوع جدید آجر، آجر نسوز است که بسیار در نمای بیرونی ساختمان ها قابل استفاده می باشد و این آجر نوعی عایق حرارتی است که علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، مقاومت بالایی هم دارد. میتوان از این نوع آجر برای شومینه استفاده کرد.

3_ آجر ماسه آهکی

آجر ماسه آهکی از سیلسات کلسیوم ساخته می شود که در پی ساختمان ها از آن میتوان استفاده کرد . مقاومت بالایی دارد و در دیوار های حمال و حائل می شود از آن استفاده کرد زیرا ظرفیت باربری بالایی دارد. از نظر ظاهری هم این نوع آجر ها بسیار زیبا هستند.

5_ آجر ماشینی 

این نوع اجر ها که به آن ها آجر های سوراخ دار هم گفته می شود، سوراخ هایش با استفاده از ملات پر می شوند که همین امر باعث استحکام و مقاومت آن است،

 تعداد سوراخ ها معمولا بین 8 تا 10 تا می باشد که برای ساخت دیوار از این نوع آجر استفاده می شود. از این آجر میتوان در هر نوع کاری استفاده کرد.

6_ آجر سفالی

آجر های سفالی، بسیار ظریف هستند و وزن کمی دارند. استفاده از آن بسیار کار ها را جلو می برد و این نوع آجر ها در کوره های سفال پزی ساخته می شوند. از این آجر به خاطر پایداری و استقامت بالا بسیار استفاده می شود

7_ آجر فشاری

به این دلیل به این آجر می گویند آجر فشاری که با فشار دست ساخته می شود. این نوع آجر ها مقاومت بالایی دارند و برای طاق های ضربی و تیغه های جداکنند از آن استفاده می شود.

8_آجر جوش

تولید و ساخت این آجر در دمای بالایی صورت میگیرد.استفاده از این نوع آجر معمولا در دیوار تونل ها استفاده می شود.

9_ نانو آجر

از این آجر در نمای بیرونی ساختمان ها استفاده می شود که بتواند در مقابل باد و باران و عوامل این چنینی مقاومت خوبی داشته باشند. این پوشش نانو بر روی آجر می تواند از آسیب زدگ جلوگیری نماید.

آجر ها انواع و تعداد بسیار زیادی را دارند که در این مقاله نمی گنجد.


کاربرد آجر ها

1_آجر نما 

این نوع آجر؛ آجر هایی هستند که کاربردشان در صنعت دکوراسیون است که بسیار مورد استقبال علاقه مند قرار می گیرند. این نوع آجر ها به صورت دستی یا ماشینی تولید می شوند.

2_آجر معمولی

همانطور که از اسمشان پیداست این نوع آجر ها در کار های معمولی ساختمان به کار میروند.

3_آجر مهندسی

این نوع آجر ها دارای مقاومت بالایی هستند و ظاهر به نسبت خوبی دارند و همچنین ساختمان هایی که بار بسیار زیادی را تحمل میکنند استفاده می شود.

انواع آجر ها از نظر شکل

انواع آجر ها از نظر شکل به صورت آجر توپر، آجر سوراخ دار، آجر توخالی، آجر متخلخل، آجر با شکل مخصوص می باشد.

آجر مقاومت بالایی دارد یا خشت؟

از نظر مقاومتی آجر دارای مقاومت خوبی است اما نیازمند یک بررسی کوچک با دیگر مصالح هستیم تا بیشتر درباره ی آن بفهمیم. در واقع آجر چون در کوره پخت می شود دارای استحکام بالایی است و قطعا به نسبت خشت خیلی بهتر میتواند عمل کند. 

در شرایط سخت زلزله یا سیل میتوان از آجر کمک گرفت تا خشت. زیرا چنین مقاومتی میتواند جان اسان را حفظ کند.

 از خشت در گذشته استفاده می شد اما بعد ها آجر جای آن را گرفت. که حتی امروزه انواع آجر ها به وجود آمده است و هرکدام کاربری خاص خود را دارد. بنابراین امروزه با توجه به ویژگی های ساختمانی از آجر بیشتر استفاده می شود. 

نتیجه گیری

برای اینکه ساختمان شما از مقاومت بالایی برخردار باشد میتوانید با کمک مصالح فروش بهترین ها را انتخاب کنید. بنابراین  همانطور که میدانید از آجر در بسیار از مناطق ایران میتوان استفاده کرد همچنین امروزه انواع آجر ها به وجود آمده است که میتواند در هر بخشی که مربوط به ساخت و ساز است استفاده کرد.